ul. Fabryczna 33, 16-050 Michałowo

pfdf.michalowo@gmail.com

(+48)-85-663-16-33

HISTORIE UTKANE Z NICI – WYSTAWA RĘKODZIEŁA

8 lutego odbył się wernisaż wystawy rękodzieła pt. „Historie utkanie z nici” i spotkanie z Agatą Rychcik-Skibińską, która opowiadała o projekcie i historiach związanych z prezentowanym rękodziełem . Na wystawie można obejrzeć kapy, dywany i makatki tkane lub wyszywane przez pokolenia kobiet wsi Podlasia.  Wystawę można będzie oglądać do końca marca.

Kilka lat temu została wydana książka o tekstyliach domu wiejskiego w Gminie Michałowo. Można ją przeczytać w sieci pod tym adresem  lub pobrać z tej strony.

„Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości” to działanie Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”, którego członkowie od 2016 roku odwiedzają prywatne domy, wyszukują i rejestrują lokalne rękodzieło, takie jak makatki, lniane ręczniki obrzędowe, tkane chodniki, wzorzyste kapy. To co dla gospodarstw domowych Podlasia bywa zwykłą użytkową rzeczą, nabiera w ten sposób wartości historycznej, etnograficznej i muzealnej. Rzeczy znalezione w szafach i na strychach opowiadają historię pokoleń mieszkańców naszych rejonów i oddają losy ich twórczyń, w tym przypadku, tkaczek z podhajnowskich wsi.

Agata Rychcik – Skibińska opowiada o swoich zbiorach rękodzieła w TVP Białystok – fragmenty reportażu nagrywano w naszej Pracowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Popularne Posty

Znajdź nas na…