ul. Fabryczna 33, 16-050 Michałowo

pfdf.michalowo@gmail.com

(+48)-85-663-16-33

ŚWIATOWY ZLOT RODZINY BARONOWEJ OLGI VON RAMM.

W  sobotę, 26 października w Michałowie odbył się Światowy Zlot Rodziny Baronowej Olgi von Ramm. Do Michałowa zjechali potomkowie baronowej z całego świata (USA, Francja, Belgia, Estonia, oraz Polska).

Dyrygowała całym światem. Potomkowie Jasnej Pani zjechali do Hieronimowa (wyborcza.pl)

ZAPOWIEDŹ WYDARZENIA

Jest to wydarzenie bez precedensu nie tylko w skali województwa podlaskiego.Rodzina von Ramm wywodzi się z niemieckiej Bawarii.  Od końca XVIII wieku jedna z jej gałęzi osiedliła się w Kurlandii (Estonia). Na przełomie XIX i XX wieku Olga von Ramm wraz z mężem Aleksandrem nabyli majątek i pałac w Hieronimowie, który wcześniej należał do wdowy po generale Kazimierzu Dziekońskim.Świetnie wykształceni synowie Baronowej: Jerzy oraz Eugeniusz wzięli za żony wykształcone szlachcianki. Eugeniusz ożenił się z Ireną Manteuffel (była asystentką Marii Curie Skłodowskiej), a Eugeniusz z Heleną, córką generała Mikołaja Kawelina (przedwojenny prezes Jagielloni Białystok).Rodzina szybko się polonizowała, majątek kwitł, a baronowa angażowała się w działalność charytatywną. Po dziś dzień jest niezwykle ciepło wspominana przez starszych mieszkańców Michałowa. W pałacu mieszkały także dwie jej kuzynki. Każda z pań uczęszczała do innej świątyni: Olga do kościoła katolickiego, jedna kuzynka do cerkwi, a druga do protestanckiej kirchy.Okres II wojny światowej przyniósł zagładę pałacu w Hieronimowie, oraz dworów w Słomiance i Majówce. Ostał się jedynie pałacyk w Krasnem. Boleśnie skomplikowały się losy synów baronowej: baron Jerzy von Ramm był dowódcą oddziału Armii Krajowej, a jego brat Eugeniusz opowiedział się po stronie niemieckiej.Po wojnie Rammowie rozjechali się po kraju i po świecie.

Do Michałowa przyjadą: 
– Ryszard Ramm (wnuk Baronowej Olgii von Ramm), absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracuje we francuskiej firmie Saufage, jego żona Elżbieta Ramm, ukończyła Wydział Romanistyki na UW, lektor języka francuskiego oraz córki: Klara Ramm absolwentka Politechniki Warszawskiej, obecnie pracuje w firmie belgijskiej oraz Agnieszka Ramm, absolwentka socjologii, zajmuje sie rodzinami patologicznymi. 
– Elżbieta Ramm (wnuczka Baronowej,  siostra Ryszarda), absolwentka Wydziału Chemii na UW, wieloletni menadżer amerykańskiej firmy z branży chemicznej.- Józef Ramm (wnuk Baronowej). Ukończył  Filologię Romańską w Krakowie. Dziś mieszka w Paryżu, jest znanym fryzjerem i wizażystą.- Olaf von Ramm, profesor Duke University w Północnej Karolinie, USA oraz jego syn Thomas von Ramm, właściciel pałacu w Estonii oraz zarządca własnego hotelu.

Program (26 X 2013).

1.     Objazd po Michałowie, wizyta potomków rodziny Baronowej w Hieronimowie. Spotkanie ze Stanisławem Szczepańczukiem, dzisiejszym zarządcą części dawnego majątku w Hieronimowie.

2.     Godz. 15 Spotkanie z mieszkańcami i władzami miejskimi Michałowa. Sala GOK w Michałowie, Białostocka 19

3.     Pokaz filmu dokumentalnego o Baronowej Oldze von Ramm, pt. JASNA PANI

4.     Dyskusja i wspomnienia o Baronowej5.     Zakończenie spotkania. Wspólne zdjęcie mieszkańców z potomkami Rodziny von Ramm Tomasz Wiśniewski, PFDF Michałowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Popularne Posty

Znajdź nas na…