ul. Fabryczna 33, 16-050 Michałowo

pfdf.michalowo@gmail.com

(+48)-85-663-16-33

ALFONS TWORKOWSKI

Alfons Tworkowski był przedwojennym michałowskim nauczyciele muzyki, śpiewu i matematyki. Poniżej jego syn wspomina szkołę w Michałowie.

Ciekawe przypadki pana Zenona. W Michałowie żyło się biednie, ale zgodnie. A na białostockich Bojarach – jak w bajce – plus.echodnia.eu

Felicja i Alfons Tworkowscy w dniu ślubu 2.08.1927 roku.
Felicja i Alfons Tworkowscy, zdjęcie w atelier fotograficznym, XX w. – Podlaska Biblioteka Cyfrowa (biaman.pl)
Szkoła w Michałowie – rok 1933.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Michałowie, 1933 r. – Podlaska Biblioteka Cyfrowa (biaman.pl)
Alfons Tworkowski z uczniami szkoły w Michałowie w 1934 r.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Michałowie, 1934 r. – Podlaska Biblioteka Cyfrowa (biaman.pl)
Rodzina Tworkowskich przy domu w Michałowie, ul. Gródecka 4, rok 1935
Zdjęcie rodzinne w ogrodzie, ul. Gródecka 4, Michałowo, 1935 r. – Podlaska Biblioteka Cyfrowa (biaman.pl)
Alfons Tworkowski z wnukami – Elą, Krzysiem i Ewą w domu w Białymstoku rok 1958. (informacja od jednej z wnuczek)
Zdjęcie rodzinne w ogrodzie, ul. Staszica 12, Białystok, druga połowa lat 30. XX w. – Podlaska Biblioteka Cyfrowa (biaman.pl)
Alfons Tworkowski z wychowankami z Domu Dziecka w Jewgaszczynie, obwód Omski Rosyjskiej SSR w roku 1942.
Wychowankowie polskiego domu dziecka, Jewgaszczyn, obwód Omski Rosyjskiej SSR, ok. 1942 r. – Podlaska Biblioteka Cyfrowa (biaman.pl)

W czerwcu 1941 roku rodzina Państwa Tworkowskich została wywieziona z Michałowa (województwo białostockie) do Siekmieniowa (Oblast Omska). Do Polski wrócili w roku 1946.

Alicja Wołczaska z d. Tworkowska: „[Po jakiś czasie, w Siekmieniowie] któregoś dnia przyszło do nas pismo z Omska, by Tato przyjechał, że powstaje tam Dom Dziecka. A ponieważ kilka dni wcześniej pojawiła się informacja, że chcą Tatę aresztować, myśleliśmy, że to podstęp taki. Że chcą Go wyciągnąć z domu (…) I rodzice w ogóle nie zareagowali (…) Ale na szczęście pismo ponowili i okazało się, że Rodzice [przed wojną nauczyciele w Michałowie] będą tam pracować (…) Sprzedaliśmy co było można i pojechaliśmy do tego Omska całą rodziną (…) Jechaliśmy jakąś ciężarówką (…) Było zimno, ale Irtysz już rozmarzał, więc trzeba było jechać lądem nie rzeką. A kolei żelaznej tam nie było (…) Jak dojechaliśmy, to już polskie dzieci tam były. Dwudziestka, może trzydziestka, dokładnie już nie pamiętam (…) Rodzice zaraz chcieli zacząć ich uczyć, ale ani papieru, ani ołówka, ani nic. Jakaś tablica tam tylko była (…) W tym Domu Dziecka w końcu też jakieś wyżywienie było. Może nie normalne, ale bez porównania lepsze (…) Pracowaliśmy na plantacji kapusty. Trzeba było ją podlewać, wiadrami wodę nosić i podlewać (…) Ale też właśnie tam pierwszy raz zobaczyłam sad. Drzewa kwitły – Boże kochany drzewa kwitły! – pełno kwiatów na nich”

Na zdjęciu: Dzieci z polskiego sierocińca w Omsku. Na odwrocie napis: „Polskie dzieci (sieroty z tajgi syberyjskiej) przywiezione do domu dziecka w Omsku pod opiekę 'Patriotów Polskich’, witane przez Polonię zamieszkałą w tym osiedlu. Polski Dom Dziecka w liczbie 50 osób prowadzili: Alfons Tworkowski jako kierownik i nauczycielka grupy Felicja Tworkowska”. Reprodukcja fotografii w zbiorach MPS. Relacja Pani Alicji Wołczaskiej (z d. Tworkowskiej) nagrana została w ramach Archiwum Historii Mówionej MPS.

/z archiwum Muzeum Pamięci Sybiru – strona na Facebook/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Popularne Posty

Znajdź nas na…